Sadakat Programları, günümüzde oldukça dikkat çeken ve işletmelerin kendilerini başarıya doğru ilerletmesinde büyük rol oynayan bir sistemdir. Bu programları B2B (Business to Business), B2C (Business to Customer) ve Çalışan Sadakat Programları olarak üç grupta toplayabiliriz.

B2B Sadakat Programları, markaların ana toptancılarına, ana toptancıların da ara toptancılara uygulayabildiği ilgili markanın ürünlerinin daha fazla satılmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde ana ve ara toptancılara satılan ürünler üzerinden puanlar verilerek hediye kazanması sağlanmaktadır.

Markaların son kullanıcı olan müşterilerine uyguladığı B2C Sadakat Programlarında ise alımlar ana ve ara toptancılara nazaran daha düşük olduğu için yeteri kadar puan toplanamamaktadır. Burada müşteriye ek fayda olarak markaya farklı kanallardan getiriler sağlayacak aksiyonlar sonucunda da puan verilmektedir. Bu puanlar toplandığında yeterli seviyeye ulaşılır ve müşteri hediye siparişi verebilir. Bu şekilde müşteriler markaya daha fazla bağlı hisseder ve bu durum da markanın satışlarını olumlu yönde etkilemektedir.

Çalışan Sadakat Programlarında ise çalışanlara faydalar sağlanır. Firmalar satış hedeflerinin tutmaları ya da performansları karşılığında çalışanlarına ödül puanları veya hediye vermektedir. Çalışanlarınızın “doğru” firmada çalıştıklarını hissetmeleri, firmanızın gönüllü marka elçisi olmaları açısından bu programında önemi oldukça yüksektir.

Sadakat Programlarında Ödüller Üyelere hem basılı, hem dijital ortamlarda sunulabilmektedir. Bu hediyelerin özenle seçilmiş, son model ürünler olmaları ve avantajlı olması esastır. Böylelikle üyenin hediye kataloğunu gördükten sonra daha fazla puan kazanmak istemesi sağlanacaktır.